Króliki są jednym z najpiękniejszych puchowych tworów natury, ich małe noski mogą wywołać uśmiech na twarzach nawet najgorszych z nas.
Ich ogromna słodycz, puszystość i dociekliwa natura uchwyciły serca wielu ludzi, co w połączeniu z tym, że są one dość łatwe do utrzymania, czyni je przyjaznymi zwierzętami.
Jak wszyscy wiemy, przewóz mebli jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, mimo że rozumiemy, co się dzieje. Wrzucanie zwierząt domowych w wir przeprowadzki jest ogromie stresujące, niewiele osób myśli jak ich zwierzęta radzą sobie z ogromnymi zmianami w ich życiu i rutynach. Na szczęście podczas całego procesu poruszania się można podjąć kroki, aby zmniejszyć ich stres i niepokój.

Kilka faktów o króliczkach

Jako zwierzęta żerujące, nasi urzekająco mali długo oczekiwani przyjaciele są niezwykle wrażliwi na najmniejsze zmiany w ich otoczeniu. Ich nieodłączna delikatna natura może być przydatna do unikania drapieżników na wolności, ale dla udomowionych królików wstrząsy w ich bezpiecznym środowisku mogą być budzącym niepokój koszmarem króliczym.
Dodajmy do tego fakt, że króliki są istotami lubiącymi przyzwyczajenia, które kwitną w znajomym środowisku, gdzie mogą również rozwijać codzienną rutynę i łatwo jest zobaczyć, jak przeprowadzka może być przeżyciem traumatycznym.

Przygotuj króliczka na ruch.

Sukces lub niepowodzenie operacji uspokojenie Królika zależy całkowicie od tego, jak dobrze się wcześniej przygotujesz do przeprowadzki, a przeprowadzka do domu z królikiem wymaga dużo przygotowania, jeśli nie chcesz mieć puszystego mnóstwa niepokoju na rękach.
Wyznacz strefę bezpieczną dla królików. Idealnie byłoby, gdyby było to miejsce z małym domkiem, zabawkami i ściółką, wszystkie pakowane rzeczy powinny być składowane w innym miejscu, a status quo strefy bezpieczeństwa powinien być utrzymany jak najdłużej. Spróbuj przyjąć postawę królika obserwującego jego ludzką rodzinę, jeśli chodzi o wszystko, co pachnie znane mu po prostu znika, zanim zostanie magicznie wyjęte w zupełnie nowym miejscu. Upewnij się, że masz zabezpieczoną klatkę odpowiednią do podróżowania. Upewnij się, że jest wystarczająco duża, aby Twój maluch miał wygodę, ale nie jest tak duża, że ślizga się środku.
Drzwi klatki muszą być również bezpieczne, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz podczas jazdy do nowego domu jest przestraszony królik odbijający się od każdej dostępnej powierzchni.

Króliki są szczególnie wrażliwe na ciepło. Regulują one temperaturę ciała, wysyłając krew przez uszy.

Kiedy zaczynają się przegrzewać, naczynia krwionośne w uszach poszerzają się, w miarę jak coraz więcej krwi przechodzi przez uszy, jest stopniowo schładzana i wysyłana do reszty ciała. Więc podczas podróży postaraj się utrzymać odpowiednią temperaturę, aby mały podróżnik był zadowolony.
Podróż do nowego domu jest pełna emocji i stresu, jesteś zmęczony i ciągle się martwisz, czy czegoś zapomniałeś.

Dodanie zwierzęcia do tej mieszanki tylko jeszcze bardziej zwiększa stres, większość zwierząt może uznać podróż za niewygodną, ale nadal jest to przerażające i zabawne doświadczenie (myśl o tym, jak pies reaguje, gdy próbuje zorientować się w podróży samochodem). Aby zapobiec całkowitemu załamaniu rzeczywistości przez małych przyjaciół królików, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Upewnij się, że nosidełko królicze jest zabezpieczone przed wyruszeniem do nowego domu, króliki zazwyczaj nie doceniają niebezpiecznego przesuwania się po fotelach samochodowych.
Jak wspomniano wcześniej, króliki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, więc upewnij się, że nosidełko jest umieszczone w cieniu i jeśli jest gorący dzień włącz klimatyzację.

Staraj się jechać tak gładko, jak to możliwe, króliki nie mogą przewidywać ruchu, więc nagłe przyspieszenie lub nagłe zatrzymanie może spowodować niepotrzebny niepokój.

Sprawdź od czasu do czasu co robi twój futrzarzy przyjaciel, upewnij się, że puszystej kulce jest wygodnie i nie wykazuje oznak przegrzania lub stresu, takich jak napady i osłabienie.
Kiedy przyjedziesz do nowego miejsca zamieszkania, trzymaj królika w nosidełku i podawaj mu wodę i jedzenie. Daje to Twojemu przyjacielowi szansę na wyciszenie się i pokonanie trudności z jazdy.

Jak pomóc królikowi dopasować się do nowego domu?

Po tak przerażającym przeżyciu jak podróż samochodem, Twój przyjaciel królik nie chciałby nic więcej, jak tylko zawinąć się gdzieś tam, gdzie czuje się bezpiecznie. W nowym domu może to być problematyczne, ponieważ królik nagle znajduje się w nowym i nieznanym otoczeniu, nie pachnie jak w domu, a cień wygląda podejrzanie jak drapieżnik.
Daj swojemu króliczkowi kilka dni, aby poczuł się naprawdę swobodnie w nieznanym otoczeniu. Z czasem Twój puszysty towarzysz dostosuje się do Twojego nowego domu, ale są pewne kroki, które możesz podjąć, aby ułatwić ten proces.
Wybierz miejsce i stwórz z niego „miejsce bezpieczne dla królika”. Jako zwierzęta żerujące króliki lubią mieć bezpieczne miejsce do ukrycia się, jedzenia i spania. Umieść klatkę lub nosidełko w odpowiednim miejscu i oznacz go’ Strefa królików’, to stanie się dla twoich maluchów nowym bezpiecznym domkiem, do którego mogą uciec, gdy codzienne życie jest zbyt przytłaczające.
Przechowuj rzeczy królika w bezpiecznej przestrzeni lub wokół niej. Utrzymanie jedzenia i wody, zabawek i wszystkiego innego, co królik posiada w „strefie króliczej”, pomoże zachować spokój małego obserwatora i utwierdzi go w spokoju.
Wprowadzić puszystego odkrywcę do pokoju po pokoju. Kiedy Twój królik się dostosuje i normalnie je, nadszedł czas, aby wprowadzić go do reszty domu. Poświęć swój czas i pozwól, aby mały króliczek odkrył każdy pokój po kolei, ustaw maleńkiemu poszukiwaczowi przygód klatkę pomiędzy pokojami, aby wiedział, dokąd biegnie, jeśli przestraszy się.
Daj im czas i przestrzeń. Niezależnie od tego, co robisz, twoje pociechy będą nadal potrzebowały czasu na dostosowanie się i wszystko, co możesz zrobić, to być cierpliwy i dać im możliwość pogodzenia się z nowym światem.